1. júna 2022

Akné a starostlivosť o pleť

Od Mshop Admin

Jedným z najbežnejších kožných ochorení je aj akné. Väčšinou sa prejaví pri dospievaní ale ojedinele sa môže aj pri zvýšenom strese, v dospelosti v tehotenstve alebo v období menštruácie. Akné môže vznikať vplyvom rôznych faktorov, pričom najčastejšie sú hormonálne zmeny, vplyv prostredia, nezdravá strava, typy pleti, nevhodná starostlivosť o pleť a podobne. Ale prečo vzniká? Akné je dôsledok upchatia a zapálenia vlasových folikulov v pokožke, cez ktoré prúdi kožný maz produkovaný mazovými žľazami. Kožný maz je dôležitý, aby sa pokožka nevysúšala. Pri jeho nedostatku vznikajú rôzne iné, vážne kožné ochorenia. Ak ho však je nadbytok, začne sa v póroch hromadiť, navyše nánosom buniek na koži, ktoré sa inak prirodzene odlupujú vzniká zátka, ktorá pór upchá a spôsobí zápal.

Typy akné

Typy akné
Masky na akné

Existuje niekoľko typov akné, podľa vzhľadu, veľkosti pľuzgierov, tvaru a výskytu majú rôzne názvy. Akné sa najčastejšie vyskytuje na tvári – lícach, čele, brade, ale môže byť aj na chrbte, či v hornej časti hrudníka. Je to zvyčajne chronické nepretržité ochorenie, v niektorých prípadoch môže byť aj prerušované, môže pretrvávať aj niekoľko rokov.  Priebeh môže byť mierny, stredne ťažký a ťažký. Pri miernom sa objavujú čierne a biele bodky, v ojedinelých prípadoch prejdú do hnisavých. Pri ťažkom priebehu sa hnis hromadí hlboko pod kožou,  priebeh je bolestivý,  vyhojení ostávajú hlboké jazvy. Už pri strednom priebehu je preto nevyhnutné navštíviť dermatológa a prekonzultovať dlhodobú účinnú liečbu. Hlavnými faktormi vzniku tohto ochorenia je genetická predispozícia, hormonálne vplyvy, zvýšená produkcia mazu – mastná pleť má vyššiu predispozíciu k tvorbe akné ako suchá, bakteriálne osídlenie kože, porucha rohovatenia buniek vo vlasovom folikule,

Starostlivosť o aknóznu pleť

Prvým krokom pri vzniku tohto ochorenia je navštívenie dermatológa, ktorý okamžite zaháji liečbu podľa druhu akné a jeho závažnosti. Väčšinou odoberie ster z hnisajúcej časti na mikrobiologickú kultiváciu aby vylúčil možnosť premnoženia baktérií. Pri ich zistení je potrebná antibiotická liečba. Ďalej je nevyhnutná pravidelná starostlivosť o pleť, čistenie vhodnými PH-neutrálnymi mydlami. Vhodné je tiež používať roztoky s miernym obsahom alkoholu, ktoré pleť vysušujú a dezinfikujú. Viac informácií získate pri navštívení nasledujúcej stránky: https://www.dadosens.sk/