5. februára 2022

Moravské koláče – dobrota predávaná z generácie na generáciu

Od Mshop Admin

Kysnuté cesto robí dobrú gazdinkú. A dobrá gazdinká vie robiť dobré kysnuté cesto.  Kysnuté cesto  stojí na začiatku výrobného procesu každej pochúťky ako moravské koláče, pečené či parené buchty, knedle, chleba atď. Každý si rád zaspomína na časy, keď trávil prázdniny u babičky na dedine alebo aj v meste a tá robila tie najlepšie dobroty z kysnutého cesta. Nosili sme ich na výlety, na stretnutia s kamarátmi, mali sme ich na večeru či výborné raňajky. Niektoré ukrývali vnútri sladkú dobrotu ako pečené buchty a iba babička vedela, v ktorej sa čo skrýva – mak, tvaroh, lekvár, niektoré ako moravské koláče zasa mali na vrchu lekvár a tajomstvo sa odhalilo až po zahryznutí v podobe sladkého tvarohu s hrozienkami. Niekedy koláče ani nevydržali kým vychladnú a už boli zjedené.

Postup pri príprave moravských koláčov

Moravské koláče chutia výborne
Príprava moravských koláčov

Moravské koláče sú dokonalou pochúťkou z kysnutého detstva. Zasýtia, potešia každý chuťový pohárik a po zahryznutí vás prenesú do detstva, do babičkinej alebo mamkinej kuchyne. Každé dobré kysnuté cesto sa začína droždím, teplou vodou a lyžičkou cukru. Keď droždie začne pracovať, pridá sa múka, smotana, vajíčko, štipka soli a urobí sa dobré cesto, ktoré sa nechá odpočívať. Vykysnuté sa vyvaľká, pokrája na štvorčeky, do ktorých sa skryje tvaroh pomiešaný s cukrom a hrozienkami a na vrch sa dá lyžička pravého slivkového lekváru a sladká posýpka s múky cukru a masla. To je recept na moravské koláče. Čo je však pri príprave najdôležitejšie a v žiadnom recepte to nie je, je tajná ingrediencia, ktorá robí každé jedlo tým najlepším, a to je kus lásky.

Koláče na každú príležitosť

Koláče z kysnutého cesta sú stále obľúbené v každej domácnosti. Je možné spraviť si z nich výborné raňajky, olovrant, večeru alebo pohostenie pre návštevu. Je možné zobrať si ich na výlet, či turistiku. Zasýtia ale aj pochutia. Základom sú čerstvé a kvalitné suroviny, chuť  a trošku času pripraviť dobrotu. Recept na moravské koláče ale aj iné koláče či dobroty z kysnutého cesta ako od babičky nájdete na nasledujúcej internetovej stránke https://www.sweet-family.sk/