9. augusta 2020

Zázrak menom solárne panely – čo o nich neviete?

Od TomStefanik92

Viete o tom, že energia na ohrev vody či teplo v domácnosti sa dá získavať aj z prírodných zdrojov? Tento spôsob je mimoriadne obľúbený, pretože tým dokážeme šetriť naše životné prostredie a navyše čerpáme z nevyčerpateľného zdroja, čo je naozaj úžasné. Ak si myslíte, že strechy domov pokryté čudnými panelmi odrážajúce slnko patria do sci-fi filmov, vyvedieme vás z omylu. Solarne panely sa stávajú bežnou súčasťou novostavieb. Ich prínos je naozaj veľký, tak sa poďte spolu s nami pozrieť, ako fungujú a aké sú ich hlavné výhody. 

Zaujímavosti o solárnych paneloch

Solarne panely majú mnoho výhod
Efektivita solárnych panelov

Odvetvie, ktoré sa zaoberá čerpaním energie zo slnka, sa nazýva fotovoltika. V súčasnosti sa toto odvetvie rozvíja míľovými krokmi. Produkcia solárnych panelov vzrastá každým rokom, čo je dobrá správa pre svet i životné prostredie. Solárna energia sa najviac využíva v tých najvyspelejších krajinách sveta. V dnešnej modernej dobe sa solárne panely neustále vylepšujú, a tak dnes dokážu „nasať“ oveľa viac energie zo slnka, ako tomu bolo v minulosti. Kým v časoch minulých slnečné kolektory vôbec na dome nepôsobili príťažlivo, dnes sa nielenže dajú umiestniť hocikam, ale je možné ich aj farebne prispôsobiť. Takéto domy pôsobia moderne, no čo je najdôležitejšie, ich náklady na spotrebu energií sú výrazne nižšie, ako keby čerpali z iných zdrojov. V našich podmienkach je ideálnou voľbou spojiť solárne panely a iný zdroj energie. Ručíme za to, že tak ušetríte skutočne slušnú sumu peňazí. 

Princíp fungovania solárnych panelov je jednoduchý

Zjednodušene povedané, fotovoltika sa zaoberá premieňaním slnečného žiarenia na elektrickú energiu. Solárne panely sú iba jednou zo súčastí solárneho systému a ich úlohou je zachytávať žiarenie zo slnka. Využívanie solárnej energie dnes už funguje takmer všade vo svete. Základným prvkom, ktorý zodpovedá za zachytávanie slnečnej energie, je kryštalický kremík. Výhodou je, že nepotrebujeme budovať žiadne rozsiahle solárne elektrárne, ktoré zachytávajú energiu centrálne a následne ju produkujú do domácností. Malú „solárnu elektráreň“ totiž môže mať doma každý z nás, a to práve vďaka solárnym panelom. Zaujímate sa o solárne panely? Pokiaľ práve staviate dom alebo uvažujete nad tým, ako ušetriť peniaze za spotrebu energií, aj toto je jedna z možností. Viac sa dozviete na webovej stránke https://www.viessmann.sk/.